Výrobce: | Phytos |
Cena: | 89 CZK |
Dostupnost: | skladem |
Sklad: | 1 ks |
SILICE Z EUKALYPTU. Svěží citronová vůně, zlepšuje dýchání, na bolesti zad a svalů, při nachlazení.
Olej z blahovičníku je vedle levandulového oleje snad nejpoužívanější silice na světě a základ všech přírodních domácích lékárniček. Je antiseptický, analgetický, stimulační a protizánětlivý. Rozšiřuje cévy a zlepšuje dýchání při kašli a bronchitidě. Vhodný při revmatismu, křečích a bolesti svalů, při píchnutí hmyzem. Silice neutralizuje pachy.
Eukalyptus citriodora má podobné vlastnosti jako Eukalyptus globulus a navíc příjemnou citronovou vůni. Má jemnější vůni než eukalyptus globulus, a proto je vhodný pro děti, je antiseptický, protizánětlivý, rozšiřující cévy, zlepšuje dýchání při kašli a bronchitidě, vhodný při revmatismu a bolesti svalů. Tato silice neutralizuje pachy.
Esenciální olej se získává parní destilací listů jednoho z nejvyšších stromů na světě (až 100 metrů výšky), jeho domovina je Tasmánie a Austrálie, pěstuje se i v Alžíru, Francii, USA, Brazílii.
Upozornění: Neředěný esenciální olej může dráždit pokožku. Vždy nejdříve vyzkoušejte malé množství na malé části kůže. Není vhodné pro těhotné ženy, v těhotenství a při kojení doporučujeme se tomuto oleji vyhnout.
Eukalyptus globulus (Eucalyptus, česky též nazývaný eukalyptus), je rod rostlin z čeledi myrtovité. Jsou to aromatické stromy a keře s jednoduchými celokrajnými listy. Nejvyšší druhy dorůstají výšky 80 až 100 metrů. Květy jsou oboupohlavné, obsahující větší počet tyčinek a uspořádané v okolíkovitých květenstvích. Plodem je dřevnatá tobolka.
Blahovičníky jsou dřeviny mnohostranného významu. V tropech a subtropech celého světa jsou to jedny z nejvysazovanějších dřevin. Rozsáhlé plantáže jsou zejména zdrojem dřeva a paliva, celulózy pro papírenský průmysl a silic. Používají se k zalesňování a rekultivaci, vysazují se jako stínící a okrasné dřeviny. Eukalyptové silice mají výrazné antimikrobiální a protizánětlivé účinky a mají význam v medicíně. Eukalypty patří k tradičním léčivým rostlinám domorodých Aboridžinců a našly cestu i do lidové medicíny na jiných kontinentech.
Nejznámějšími a nejvíce využívanými obsahovými látkami blahovičníků jsou prchavé oleje neboli silice. Jejich celková skladba je u různých druhů rozdílná a podílejí se na ní zejména různé terpeny, triketony a jednoduché acylfloroglucinoly. Eukalyptové silice mají antimikrobiální účinek vůči celé řadě patogenních mikroorganismů, na němž se podílí řada různých složek. V silici blahovičníku kulatoplodého i řady dalších druhů převažuje eukalyptol (1,8-cineol), u nějž byly m.j. prokázány výrazné protizánětlivé účinky. Z dalších monoterpenů obsahuje tato silice zejména limonen, p-cymen, α-terpineol, α-phellandren a piperiton. Byl u ní prokázán antibakteriální účinek m.j. vůči Staphylococcus aureus a rovněž antimykotické působení vůči různým houbám. Působení odpařené silice (inhalace) se v testech ukázalo jako účinnější než její podávání v tekuté podobě. Silice má rovněž insekticidní účinek vůči komářím larvám.